Štěnice domácí

Štěnice domácí, latinsky Cimex lectularius, je obtížný hmyz, který je rozšířený po celém světě. V posledních letech se výskyt štěnic na našem území povážlivě zvýšil především díky zvýšenému turistickému ruchu. Jak se proti štěnicím bránit a čím jsou pro nás nebezpečné?

Proč je štěnice obtížný hmyz?

Štěnice se živí převážně lidskou krví. Ve dne se tento hmyz ukrývá v různých skulinách pod tapetou, za obrazem, pod kobercem, a po setmění úkryt opouští a saje lidskou krev. Bodání štěnic nezabrání ani v noci rozsvícené světlo, štěnice jsou díky nočnímu světlu pouze rozrušené a navíc vydávají typický zápach, který připomíná zápach z nedostatečné hygieny. Štěnice svému hostiteli sají krev jen, pokud je v klidu, tzn. hlavně ve spánku. Ráno po probuzení má postižený na těle načervenalé místo s několika vpichy, které mnohdy nerozeznáte od bodnutí komárem. Tento hmyz vydrží hladovět řadu měsíců a pokud má potravu na dosah, saje jen jednou za týden.

Kde se štěnice vyskytuje a jak se množí?

Sdružuje se do shromaždišť, která jsou udržována pomocí feromonů dospělých jedinců. Štěnice se mohou rozlézat a množit v domě, samička za svůj život naklade až 500 vajíček. Tento dáreček si můžete přivézt v zavazadlech z dovolené, ve starém nábytku, ve dřevě z demolic, nebo v oděvech. V poslední době se výskyt štěnic povážlivě zvýšil, až několika násobně, protože jsou odolné vůči mnoha insekticidům, a díky otevřeným hranicím a zvýšení turistického ruchu.  

Jak se proti štěnicím bránit?

Na dovolenkových cestách neumisťujte svá zavazadla na podlahu blízko postele a zkontrolujte prostěradlo, zda na něm nejsou štěnice nebo jejich výkaly v podobě hnědočervených skvrnek. Nevozte na cesty svůj ovblíbený polštář a večer při podezření na výskyt štěnic používejte dobrou baterku, jestliže je naleznete, informujte majitele penzionu, aby nechal provést odbornou desinsekci. Kontrolujte také po návratu domů svá zavazadla, a to poměrně pečlivě. Jestliže se štěnice objeví i u Vás doma, vyměňte a vyvařte ložní prádlo, proveďte důkladný průzkum domácnosti a jejich zjištěná stanoviště vydesinfikujte. Můžete aplikovat účinný insekticid, ale ne na bázi běžných přípravků v drogeriích s obsahem permethrinu, vůči kterému jsou štěnice rezistentní. V každém případě doporučujeme včasný zásah specialisty – desinsekční firmy, nebo alespoň jejich dobrou radu.

Klíště obecné

Klíšťata není třeba nikomu připomínat, každý je jistě dobře zná a většina lidí z vlastní neblahé zkušenosti. Klíšťata patří mezi nejobávanější a nejnebezpečnější druh parazita, který napadá člověka. Nebezpeční jsou především z důvodu dvou přenosných chorob: klíšťové encefalitidy (infekčního zánětu mozkových blan) a lymeské boreliózy.

Celý článek
Magazín