Mravenci faraoni

Běžní zahradní mravenci nepředstavují pro člověka v bytě v podstatě žádné nebezpečí. Zbavíte se jich poměrně snadno, a Ivan Mládek ve své písni Mravenci v kredenci o nich může s lehkou nadsázkou říci, že s nimi není až tak těžké žít, zvláště, když jsou vybíraví a mají rádi sladkosti.

S mravenci faraony je to však úplně jinak. Tito vetřelci se přes den ukrývají, vylézají z úkrytu jen v noci a živí se především masem a krví. Jsou velmi závislí na bílkovinách a dokážou si pochutnat buď na salámu ve spíži, na smaženém řízku, nebo také Vás mohou pěkně pokousat a vysávat krev, hlavně ve spánku. Nejnebezpečnější jsou pro staré lidi a pro kojence, kteří  se jim jen obtížně brání.

Faraoni jsou menší, než normální mravenci, jsou průsvitně žlutooranžoví a mají výrazně tmavší zadeček. Usídlit se mohou v domě kdekoliv, v prasklinách zdí, u trubek ústředního topení, nebo třeba v krabici od bot či  uvnitř počítače. Faraoni k nám byli zavlečeni z tropické Afriky a v našich podmínkách se jim dobře daří jen tam, kde je po celý rok stabilní vysoká teplota, nejčastěji to bývají městské domy s více byty, které jsou centrálně vytápěny.

Mravenci faraoni žijí v koloniích, které mají různě rozmístěná hnízda. V každém hnízdě je několik samic (královen), které nepřetržitě snáší vajíčka. V jednom obytném domě tak může být více dceřinných kolonií v různých bytech a mravenci se mohou klidně stěhovat do jiného bytu za lepší potravou, nebo pokud jsou tam lepší podmínky k životu. Většinou migrují teplovodními rozvody.

 

Čím jsou mravenci faraoni nebezpeční?

Jelikož Vás mohou nepříjemně pokousat a vysávat Vám krev, mohou způsobit alergické reakce na kůži. Ale co je horší, tím, že požírají i zdechliny a výkaly, mohou přenášet mnoho nebezpečných infekcí.

   

Jak se hubí mravenci faraoni?

V poslední době byl vynalezen přípravek na bázi biologické, který je velmi účinný, a naprosto bezpečný. Jedná se o látku, která zasáhne do vývoje a růstu hmyzu. Zabrání přeměně larvy na dospělého jedince, anebo naruší tvorbu ochranného chitinu. Principem této zbraně proti faraonům a jinému obtížnému hmyzu je přerušení jejich vývojové fáze a zaručení dlouhotrvající čistoty od těchto hmyzích vetřelců v daném prostoru.  

Nástraha prostředku s názvem Metopren se jednoduše aplikuje, má dlouhodobou účinnost a nástraha je pro faraony neodolatelná, aniž by nějak zapáchala a vyvolávala tak nepříjemné pocity ve svém okolí. Účinná látka se projeví po delší době a postupně, můžete ji použít v podstatě kdekoliv, i na různých skrytých místech. V současné době to je jediný účinný přípraven na hubení faraonů s regulátorem růstu hmyzu a je s úspěchem odzkoušen v 10 státech světa.

Nástrahy musí aplikovat odborný desinsekční pracovník a pokud se jedná o bytový dům, většinou se nástrahy kladou i do bytů, kde se zatím faraoni nevyskytují, v rámci jednoho domu se totiž tito vetřelci mohou velmi rychle a neočekávaně stěhovat.

Klíště obecné

Klíšťata není třeba nikomu připomínat, každý je jistě dobře zná a většina lidí z vlastní neblahé zkušenosti. Klíšťata patří mezi nejobávanější a nejnebezpečnější druh parazita, který napadá člověka. Nebezpeční jsou především z důvodu dvou přenosných chorob: klíšťové encefalitidy (infekčního zánětu mozkových blan) a lymeské boreliózy.

Celý článek
Magazín